Strona główna/Deklaracja dostępności/Zapewnienie dostępności

Zapewnienie dostępności  

Zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno - komunikacyjnej oraz zapewnienie dostępności cyfrowej strony internetowej lub aplikacji mobilnej.

Każda osoba w zakresie dostępności Biblioteki może:
1) poinformować o braku dostępności;
2) złożyć wniosek o zapewnienie dostępności;
3) złożyć skargę na brak zapewnienia dostępności.

Informacja o braku dostępności ma charakter wyłącznie informacyjny i może być złożona przez każdego użytkownika Biblioteki.

Wniosek może złożyć osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy.
Po wykazaniu interesu faktycznego, tj. wskazaniu realnej potrzeby skorzystania z usług Biblioteki, osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy ma prawo wystąpić do Biblioteki z wnioskiem o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej.

1) dane kontaktowe wnioskodawcy;
2) wskazanie bariery utrudniającej lub uniemożliwiającej dostępność w zakresie architektonicznym lub informacyjno-komunikacyjnym;
3) wskazanie sposobu kontaktu z wnioskodawcą;
4) wskazanie preferowanego sposobu zapewnienia dostępności, jeżeli dotyczy.

Zapewnienie dostępności w zakresie określonym we wniosku następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
Jeżeli zapewnienie dostępności, w zakresie określonym we wniosku, nie jest możliwe w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, to Biblioteka niezwłocznie powiadamia wnioskodawcę o przyczynach opóźnienia i wskazuje nowy termin zapewnienia dostępności, nie dłuższy niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.
W przypadku braku możliwości zapewnienia dostępności w zakresie określonym we wniosku Biblioteka jest zobowiązana zaproponować rozwiązanie alternatywne oraz dołączyć uzasadnienie.

Wniosek można:
1) przesłać na adres: Gminna Biblioteka Publiczna w Godowie, ul. 1 Maja 18, 44-340 Godów;
2) złożyć w placówce obsługi Biblioteki w godzinach funkcjonowania Biblioteki;
3) przesłać za pośrednictwem EPUAP (www.epuap.gov.pl);
4) przesłać pocztą elektroniczną, na adres e-mail: kontakt@bibliotekagodow.pl
Wnioski rozpatrywane są przez Koordynatora ds. dostępności.

W przypadku, gdy Biblioteka nie zapewniła wnioskodawcy dostępności:
1) w sposób i w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku (podstawowe załatwienie sprawy), albo
2) w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku (w terminie wydłużonym), albo
3) z powodów określonych w zawiadomieniu o braku możliwości zapewnienia dostępności
- wnioskodawca ma prawo do złożenia skargi na brak dostępności do Prezesa Zarządu PFRON pocztą na adres pl. Grunwaldzki 8-10/8, 40-127 Katowice lub  mailowo: katowice@pfron.org.pl.
Wnioskodawcy przysługuje prawo do wniesienia skargi w terminie 30 dni od dnia, w którym upłynął odpowiednio termin, o którym mowa w pkt 1 lub 2, albo od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w pkt 3.

Wniosek z żądaniem o zapewnienie dostępności cyfrowej strony internetowej lub aplikacji mobilnej.

Kto może wystąpić z żądaniem

Każda osoba, w zakresie dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych BIblioteki lub ich elementów, może:
1) poinformować o braku dostępności;
2) złożyć żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej;
3) złożyć skargę na brak zapewnienia dostępności.

Żądanie zawiera:

1) dane kontaktowe osoby występującej z żądaniem;
2) wskazanie strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej Biblioteki, które mają być dostępne cyfrowo;
3) wskazanie sposobu kontaktu z osobą występującą z żądaniem;
4) wskazanie alternatywnego sposobu dostępu, jeżeli dotyczy.

Zapewnienie dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej Biblioteki następuje bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem.
Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie może nastąpić w terminie 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem, to Biblioteka niezwłocznie powiadamia osobę występującą z żądaniem o przyczynach opóźnienia i wskazuje nowy termin zapewnienia dostępności cyfrowej, jednak nie dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem.
W przypadku braku możliwości zapewnienia dostępności cyfrowej zgodnie z żądaniem, powiadamia się osobę występującą z żądaniem o jej przyczynach i wskazuje alternatywny sposób dostępu do tego elementu, wraz z uzasadnieniem.

Żądanie można:
1) przesłać na adres: Gminna Biblioteka Publiczna w Godowie, ul. 1 Maja 18, 44-340 Godów;
2) złożyć w placówce obsługi Biblioteki w godzinach funkcjonowania Biblioteki;
3) przesłać za pośrednictwem EPUAP (www.epuap.gov.pl);
4) przesłać pocztą elektroniczną, na adres e-mail: kontakt@bibliotekagodow.pl
Wnioski rozpatrywane są przez Koordynatora ds. dostępności.

Tryb odwoławczy

1) W przypadku odmowy zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub wskazanego elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej Biblioteki, wskazanych w żądaniu, albo
2) w przypadku, gdy osoba występująca z żądaniem odmówi skorzystania z alternatywnego sposobu dostępu
- osoba występująca z żądaniem ma prawo do złożenia do podmiotu publicznego skargi w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.

Kategoria: powiązane pliki [3]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
pdf Informacja o braku dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej GBP.pdf 118.94KB pobierz Plik: Informacja o braku dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej GBP.pdf
pdf Wniosek o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej GBP.pdf 131.16KB pobierz Plik: Wniosek o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej GBP.pdf
pdf Wniosek z żądaniem o zapewnienie dostępności cyfrowej GBP.pdf 299.82KB pobierz Plik: Wniosek z żądaniem o zapewnienie dostępności cyfrowej GBP.pdf
do góry