Wystawa

3 Lutego 2023
Wystawa

W naszej Galerii na korytarzu  od lat prowadzimy działalność wystawienniczą, promując twórczość  lokalnych artystów, rękodzielników, fotografów czy eksponując wystawy okolicznościowe. Do końca lutego, odwiedzając naszą bibliotekę, można oglądać wystawę pt. „Aniołowo” - fotografie autorstwa Małgorzaty Pawlas  oraz Michaliny Zozworek - Dziwoki, a także kilka obrazów przedstawiających anioły.  Zdjęcia prezentowane na wystawie przedstawiają wychowanków i pracowników Wodzisławskiej Placówki Wsparcia Dziennego "Dziupla".

Mottem wystawy jest myśl „W każdym z nas jest coś z anioła”. Fotograf dostrzega to chociażby w spojrzeniu, geście, postawie bohatera obrazu, co stało się wdzięcznym tematem prezentowanych prac.

Zapraszamy do odwiedzin.

plakat

 Małgorzata Pawlas

 Z wykształcenia jestem nauczycielem plastyki, pedagogiem, absolwentką studiów podyplomowych z zakresu arteterapii pod kierunkiem prof. Wiesława Karolaka. Pracuję jako pedagog w Wodzisławskiej Placówce Wsparcia Dziennego „Dziupla”. Interesują mnie sztuki wizualne - film, rysunek, grafika i fotografia. Fotografią zajmowałam się przez dziesięć lat hobbystycznie. Jest moją pasją. Działałam w Klubie Fotograficznym Graf w Rydułtowach, gdzie miałam kontakt z fotografią studyjną oraz plenerową. Najchętniej utrwalałam w obiektywie ludzi. Byłam wolontariuszem w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Dobroczynnym w Rybniku, gdzie poprzez arteterapię i fototerapię starałam się pomóc ludziom znajdującym się w trudnych sytuacjach losowych. Fotografowanie napotykanych ludzi w banalnych sytuacjach, osób bezdomnych, mieszkańców familoków pozwalało mi poznawać codzienne życie ludzi m. in.  na osiedlach, a przede wszystkim ciekawe historie mieszkańców, które starałam się przekazać przez obraz. Inspiracją była także przestrzeń, która dopełniała opowiadanie o bohaterach moich zdjęć. Ta przestrzeń w wielu przypadkach ulegała zmianie, niektórych fotografowanych osób nie ma już wśród nas, a zdjęcia są jakby cennym „archiwum” przedstawionych scenek. Zdjęcia to także zapis moich stanów emocjonalnych, poszukiwania siebie w dialogu z drugim człowiekiem. Wykonanie zdjęcia, złapanie momentu to tylko element całego procesu, na który składa się nawiązanie relacji, wysłuchanie drugiego człowieka, jego zwierzeń, myśli, obserwacja jego zachowań. Fotografia była okazją poznania świata znanych fotografów, wymiany z nimi poglądów, opinii, co było prawdziwą cenną przygodą w moim życiu. Zdjęcia zdobywały ich uznanie, nieraz wyróżniane w konkursach, co dawało mi dużą satysfakcję i pozytywną energię. Moim marzeniem jest wygospodarowanie sobie czasu na powrót do tego ciekawego zajęcia.

            Zdjęcia prezentowane na wystawie przedstawiają wychowanków i pracowników WPWD „Dziupla”. Zostały one wykonane w ramach wydarzenia „Aniołowo”. Mottem wystawy jest myśl „W każdym z nas jest coś z anioła”. Fotograf dostrzega to chociażby w spojrzeniu, geście, postawie bohatera obrazu, co stało się wdzięcznym tematem prezentowanych zdjęć.

plakat

Michalina Zozworek-Dziwoki - mieszkanka gminy Godów.

Żona i matka 4 dzieci. Z wykształcenia plastyk, pedagog, arteterapeuta i terapeuta SI. Wykonywany zawód - wychowawca w świetlicy WPWD ,, Dziupla'' oddział w Zawadzie w ZSP nr 1 oraz nauczyciel w szkole policealnej w SEI w Wodzisławiu Śląskim a także asystent osób niepełnosprawnych.

 Artystka o sobie…

Od zawsze interesowało mnie rękodzieło artystyczne, malowanie farbami oraz tworzenie w przestrzeni sztuk wizualnych, artystycznych. Malowanie jest dla mnie odskocznią od codzienności, dzięki któremu wyciszam, uspokajam zmysły. Czuję się szczęśliwa, spełniona. Lubię podejmować wyzwania, które sprawiają że rozwijam się twórczo pomimo wielu jeszcze niedoskonałości w tej dziedzinie. Przebywanie z ludźmi, którzy razem tworzą jest dla mnie wielką wartością. Anioły i aniołki w mojej twórczości rękodzielnika zajmują czołowe miejsce. Anioły z masy solnej, anioły z drewna, malowane na desce i płótnie oraz anioły z ceramiki znajdują się na ścianach mojego domu, a także w innych miejscach. Malarstwo abstrakcyjno-emocjonalne jest również szczególną techniką sztuki, w której uwielbiam tworzyć. Ten rodzaj twórczości wyzwala spokój, daje ukojenie i przyczynia się do zwiększenia mojego wewnętrznego potencjału odkrywania i zrozumienia siebie. Sztuka mnie ubogaca, daje poczucie szczęścia i spełnienia, daje poczucie totalnej wolności i radości. Prowadzę również liczne warsztaty z rękodzieła dla różnych grup wiekowych i społecznych. Z grupą wychowawców WPWD ,,Dziupla'' jestem związana zawodowo od października 2022. Współorganizując wydarzenie ,,Aniołowo'' miałam okazję razem z Gosią Pawlas zająć się fotografią, której głównymi bohaterami są ludzie - Anioły. Jako amator w tej dziedzinie odkryłam fantystyczną przestrzeń, w której można stworzyć obraz, który zadziała na zmysły i pobudzi odbiorcę do wspólnego  przeżywania  emocji.

Moim mottem życiowym jest:

ŻYĆ KAŻDĄ CHWILĄ, ŚMIAĆ SIĘ CZĘSTO I KOCHAĆ CAŁYM SERCEM… autor nieznany

do góry