Narodowe Czytanie

6 Września 2022
Narodowe Czytanie

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza zostały wydane w Wilnie w 1822 roku. Tomik ballad 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata, dzisiaj uznany jest za klasykę literatury. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, a jednocześnie nawiązuje do ludowej wyobraźni. Opublikowanie 14 utworów uważane jest za symboliczny początek romantyzmu.

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa; w 2016 roku "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 roku lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej i Bruno Schulza. W 2020 roku, w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano "Balladynę" Juliusza Słowackiego. W ubiegłym zaś roku lekturą była "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

 

Głośne czytanie w Karczmie Rzym - inscenizacji powstałej w czytelni, nawiązującej do ballady pt. „Pani Twardowska” oraz malowanie obrazów inspirowanych twórczością A. Mickiewicza - tak w tym roku przebiegała akcja  11. edycji Narodowego Czytania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Godowie. Powstałe obrazy do utworów „Powrót taty”, „Świtezianka”, „Świteź”, „Rybka” i „Pierwiosnek” można oglądać w siedzibie biblioteki.

W 2023 roku lekturą będzie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

do góry